Fostul sot prin inselaciune m-a facut sa-i dau 28.000 lei, pe care i-am imprumutat

13 martie 2022 16

Buna! Am fost manipulata de fostul sot. Totul a inceput de la faptul ca mi s-au depistat niste tumori care nu se intelegea daca e cancer sau nu, el insa a decis ca e cancer inainte ca medicii sa stabileasca diagnosticul. Intr-o zi, cand am iesit in oras, mi-a scot toate lucrurile afara si a incuiat usa ca sa nu mai intru in casa. Apoi mi-a scris un email de adio spunand ca voi muri si nu am sa mai trebuiesc la nimeni. Am cazut in depresie si am vrut sa-mi pun capat zilelor, insa am rezistat. Sotul imi scria emailuri necontenit in timp ce locuiam deja la mama mea. In unul din emailuri mi-a spus ca e gata sa fie cu mine, sa ne recasatorim, insa eu trebuie sa-i dau o suma de 28.000 (cheltuielile pe alimente de 2 ani de zile). Eu am venit cu propunerea sa-mi intoarca si el cheltuielile mele, el insa a refuzat si a spus ca conditiia este pusa de el. Ma aflam intr-o stare deplorabila, moral si fizic, iar el mi-a dat 2 zile sa ma gandesc. Vara trecuta am luat un credit in marime de 25.000 lei, am vandut telefonul si i-am dat in mana banii fara vreo confirmare. La scurt timp, el a inceput sa ignore apelurile mele, si cand am inteles ca m-a mintit, i-am cerut banii inapoi ca sa-i intorc companiei de creditare. El, insa, afirma ca vorbesc aiureli si nu stie despre ce bani vorbesc si a scris cerere la politie pe numele meu, precum ca nu-i dau pace. Tot atunci am facut o criza de nervi si am fost diagnosticata cu psihoza la o clinica de psihiatrie. Am urmat tratament cu neuroleptice si normatimice, insa peste cateva luni starea mea psihica iarasi s-a inrautatit si am fost nevoita sa fac un tratament cu antidepresante. Acum vreau sa-l dau in judecata pe fostul sot ca sa-mi intoarca banii pe care ii achit companiei de creditare. Dati-mi un sfat, va rog, cum sa procedez. Ma gandesc de asemenea sa cer despagubiri pentru daunele aduse starii mele de sanatate.

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna Diana, am citit mesajul scris de DVS, e un mesaj amplu și voluminos. Da, eu vă dau crezare, că vă aflați într-o situație stupidă. Diana, n-ai să ai succese în judecată, din cauza cei, că nu dispui de recipisa, că ex. soțul a luat banii de la DVS, dar... mai detaliat n-a eliberat recipisa corespunzătoare, fără recipisă judecată n-o să vă accepte cererea de chemare în judecată, asta e situația.

14 martie 2022
  • Avocat

compopnență de infracțiune prevăzută de art. 190 Cod Penal. Adresați-vă la poliție. e de dorit să angajați un avocat.
situația poate derula în 2 direcții:
- dânsul nu recunoaște - se pornește urmărire penală, cu tot ce reiese;
- dânsul recunoaște - propunere de a nu porni urmărire penală, însă sunt declarații cu... mai detaliat care ulterior plecați în judecată în mod civil

15 martie 2022
  • Avocat

succes.
Cazul e cu câștig 100%

15 martie 2022