Fostul sot timp de cativa ani nu a achitat pensia alimentara

29 august 2023 3

Buna ziua. Fostul sot a fost obligat prin instanta sa plateasca pensie alimentara. A achitat cativa ani, dar dupa ce am schimbat numele baiatului in al meu, nu am mai primit nici un ban. Acum el ma cauta ca sa depun o declaratie de impacare si sa renunt la pensia alimentara. Spuneti-mi, va rog, pot primi bani pe care nu i-am primit pentru perioada ce a trecut?

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna Ana nu accepta, cerere să-ți achite toți banii datornici. Interesează pentru ce îi trebuie să e denunți, DVS sunteți în drept să solicitați integral toată pensia, până v-a atinge copuilul 18 ani și mai departe CIAU stimate ex. soți.

29 august 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă titlul executoriu a fost depus la executorul judecătoresc pentru încasarea silită a pensiei deîndată după pronunţarea hotărârii, atunci puteţi obţine suma restantă pentru întreaga perioadă de neplată a pensiei plus majorarea de întîrziere.

Articolul 106. Răspunderea pentru nerespectarea

... mai detaliat termenelor de plată a pensiei de întreţinere

(1) Dacă restanţa la pensia de întreţinere a rezultat din culpa persoanei obligate s-o achite în baza contractului privind plata pensiei de întreţinere, persoana în cauză va purta răspunderea în modul prevăzut de acest contract.

(2) Dacă restanţa la pensia de întreţinere a rezultat din culpa persoanei obligate s-o achite în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti, persoana în cauză va plăti creditorului întreţinerii o penalitate în mărime de 0,1 la sută din suma restanţei pentru fiecare zi de întîrziere.

Dacă titlul executoriu nu a fost depus la executor atunci puteţi încasa pensia doar pentru 3 ani retroactiv.

29 august 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare
adresați-vă la executorul judecătoresc privind încasarea forțată.
succese

30 august 2023