Fostul sot trimite bani copiilor, fara ca eu sa cer pensie alimentara

7 februarie 2018 66

Buna ziua. Sunt divortata de aproape 2 ani si am 2 copii in virsta de 3 ani. Pe fostul sot nu l-am dat la pensie alimentara, dar trimite din propria dorinta lunar bani la copii prin banca. Intrebare mea este: poate el peste ceva timp sa-mi ceara banii inapoi sau chiar sa ma dea in judecata ca sa-i dau banii inapoi.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu , incercati sa pastrati probe de facto care ar demonstra ca banii dati sunt folositi in scopul ingrijirii copiilor (bonuri de plata , facturi , etc)
Totodata ar fi mai plauzibil intocmirea unui contract de intretinere , cu stabilirea graficului si sumelor ( la notar) , pentru ca pe... mai detaliat viitor sa nu mai aiba oarecare pretentii !

8 februarie 2018

Multumesc mult de raspuns

8 februarie 2018