Fostul soț vrea să mă dea la Interpol pentru ca am plecat cu copilul din Moldova

12 iunie 2019 206

Bună ziua. Ma puteți ajuta, sunt divorțată și am un copil împreună cu fostul soț. Copilul a rămas în grija mea și am plecat cu copilul peste hotare. Acum fostul soț mi-a zis că dacă nu vin luna asta, ma da la Interpol. Care sunt urmările și ce as putea face?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pina la o perioada relativ scurta de 3 luni, dvs vă puteți afla peste hotarele țării cu copilul dvs iar depășirea acestui termen ar putea fi calificată ca răpire internațional a copilului minor, organele abilitate de aici având scopul preeminent de a întoarce copilul în țară.

12 iunie 2019