Fratele a luat un credit

5 iunie 2023 129

Buna ziua. Patru ani in urma fratele a luat un credit si nu a rambursat un banut. Este alcoolic si nu lucreaza. Ce consecinte pot urma?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Pentru început vor creste penalităților de intirziere, dobânzile, comisioanele iar după o perioada de la data scadentă îl vor soma printr-o notificare despre obligația de a rambursa datoria și în caz contrar vor inainta o acțiune in instanța de judecată împotriva lui pentru recuperarea datoriei.

Odată cu obținerea hotărârii... mai detaliat în acest sens se va solicita titlu executoriu pentru a deschide o procedura de executare unde executorul judecatoresc prin aplicarea măsurilor asiguratorii (sechestre asupra bunurilor lui, rețineri de salariu, ridicarea se bunuri) va încerca sa recupereze datoria și deja și costurile de executare + onorariu.

5 iunie 2023