Fratele a luat un credit si nu l-a achitat

12 martie 2019 77

Fratele a luat un credit de 1.500 lei si nu l-a achitat. Acum a venit o scrisoare ca trebuie sa plateasca 5.000 lei. Ce-i de facut?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Mada,

În cazul în care fratele Dvs a contractat un împrumut ce nu l-a restituit, reiese că s-au acumulat penalități, dobânzi de întârziere, dobânda contractuală, etc.
Ar fi cazul ca fratele sa negocieze suma finală care sa o returneze creditorului, însă nu ar trebui sa fie foarte mare.

12 martie 2019