Fratele este condamnat definitiv la 10 ani pe un dosar, iar pe alt dosar procuratura cere 16 ani de inchisoare.

12 aprilie 2018 64

In anul 2010 fratele meu a fost invinuit in doua dosare, dar partile vatamate sunt aceleasi. Pe un dosar i se incrimina art. 171 alin. 3 CP, iar pe al doilea dosar ii incriminau art. 206 alin. 3 CP. In primul dosar este condamnat definitiv la 10 ani. El acum isi ispaseste pedeapsa. Iar pe al doilea dosar (art. 206 alin. 3 CP) in anul 2012 prima istanta l-a achitat. In anul 2017 Curtia de Apel iarasi l-a achitat, dar in 2018 Curtea Suprema a casat hotararea si a trimis dosarul la rejudecare. Intrebarea mea este: daca il condamna si pe al doilea dosar (art. 206 alin 3 CP), care prevede pedeapsa de la 15 la 20 ani, ii impreuneaza ambele pedepse, prin art. 84? Si ce pedeapsa definitiva poate sa-i stabileasca istanta? Este vreo limita? Ori la ce sa ne asteptam?

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Instanta poate sa-i aplice pedeapsa cu inchisoarea pe un termen nu mai mare de 25 ani (cu conditia ca fratele dvs este adult). In cazul minorilor si al persoanelor care au atins varsta de 18 ani, dar nu au atins varsta de 21 ani li se aplica alte limite (a... mai detaliat se vedea art.70 Cod penal).

12 aprilie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Ion, dl. Stanisla v-a orientat corect la art. 70. Închisoarea
(1) Închisoarea constă în privarea de libertate a persoanei vinovate de săvîrşirea unei infracţiuni prin izolarea impusă a acesteia de mediul normal de viaţă şi plasarea ei, în baza hotărîrii instanţei de judecată, pe un anumit... mai detaliat termen, într-un penitenciar.
(2) Închisoarea se stabileşte pe un termen de la 3 luni la 20 de ani.
(3) La stabilirea pedepsei închisorii pentru persoana care, la data săvîrşirii infracţiunii, nu a atins vîrsta de 18 ani, termenul închisorii se stabileşte din maximul pedepsei, prevăzute de legea penală pentru infracţiunea săvîrşită, reduse la jumătate.
(31) La aplicarea pedepsei persoanelor care au atins vîrsta de 18 ani, dar nu au atins vîrsta de 21 de ani, care au săvîrşit infracţiune la vîrsta de la 18 pînă la 21 de ani, maximul pedepsei se reduce cu o treime. În cazul în care instanța, ținînd cont de personalitatea infractorului, ajunge la concluzia că doar prin aplicarea pedepsei în limitele generale se va atinge scopul pedepsei penale, aceasta poate dispune o pedeapsă în limitele prevăzute de legea penală pentru infracțiunea săvîrșită. Necesitatea aplicării pedepsei în limitele generale urmează a fi argumentată de către instanţa de judecată.
[Art.70 al.(31) introdus prin LP163 din 20.07.17, MO364-370/20.10.17 art.616; în vigoare 20.12.17]
(4) La stabilirea pedepsei definitive în caz de concurs de infracţiuni, pedeapsa închisorii nu poate depăşi 25 de ani pentru adulţi, 20 de ani pentru persoanele care au atins vîrsta de 18 ani, dar nu au atins vîrsta de 21 de ani, şi 12 ani şi 6 luni pentru minori, iar în caz de cumul de sentinţe - de 30 ani pentru adulţi, 25 de ani pentru persoanele care au atins vîrsta de 18 ani, dar nu au atins vîrsta de 21 de ani, şi 15 ani pentru minori.
[Art.70 al.(4) modificat prin LP163 din 20.07.17, MO364-370/20.10.17 art.616; în vigoare 20.12.17]
(5) În cazul înlocuirii pedepsei detenţiunii pe viaţă cu o pedeapsă mai blîndă, cu titlu de graţiere, se aplică închisoarea pe un termen de 30 de ani.

6 ianuarie 2020
  • Jurisconsult

Dl, Ion, dl. Stanislav corect v-a ori Art.70 Închisoarea
(1) Închisoarea constă în privarea de libertate a persoanei vinovate de săvîrşirea unei infracţiuni prin izolarea impusă a acesteia de mediul normal de viaţă şi plasarea ei, în baza hotărîrii instanţei de judecată, pe un anumit termen, într-un... mai detaliat penitenciar.
(2) Închisoarea se stabileşte pe un termen de la 3 luni la 20 de ani.
(3) La stabilirea pedepsei închisorii pentru persoana care, la data săvîrşirii infracţiunii, nu a atins vîrsta de 18 ani, termenul închisorii se stabileşte din maximul pedepsei, prevăzute de legea penală pentru infracţiunea săvîrşită, reduse la jumătate.
(31) La aplicarea pedepsei persoanelor care au atins vîrsta de 18 ani, dar nu au atins vîrsta de 21 de ani, care au săvîrşit infracţiune la vîrsta de la 18 pînă la 21 de ani, maximul pedepsei se reduce cu o treime. În cazul în care instanța, ținînd cont de personalitatea infractorului, ajunge la concluzia că doar prin aplicarea pedepsei în limitele generale se va atinge scopul pedepsei penale, aceasta poate dispune o pedeapsă în limitele prevăzute de legea penală pentru infracțiunea săvîrșită. Necesitatea aplicării pedepsei în limitele generale urmează a fi argumentată de către instanţa de judecată.
[Art.70 al.(31) introdus prin LP163 din 20.07.17, MO364-370/20.10.17 art.616; în vigoare 20.12.17]
(4) La stabilirea pedepsei definitive în caz de concurs de infracţiuni, pedeapsa închisorii nu poate depăşi 25 de ani pentru adulţi, 20 de ani pentru persoanele care au atins vîrsta de 18 ani, dar nu au atins vîrsta de 21 de ani, şi 12 ani şi 6 luni pentru minori, iar în caz de cumul de sentinţe - de 30 ani pentru adulţi, 25 de ani pentru persoanele care au atins vîrsta de 18 ani, dar nu au atins vîrsta de 21 de ani, şi 15 ani pentru minori.
[Art.70 al.(4) modificat prin LP163 din 20.07.17, MO364-370/20.10.17 art.616; în vigoare 20.12.17]
(5) În cazul înlocuirii pedepsei detenţiunii pe viaţă cu o pedeapsă mai blîndă, cu titlu de graţiere, se aplică închisoarea pe un termen de 30 de ani. Aste e mod genral, dar să ne uităm, sancțiune art. 206 al.3 CP e de la 10-20 ani închisuare. În cazul DVS, instanța poate să aplice 15 ani sau 20 ani închisoare, e gîci, tot depinde circumsatnațele cauzei penale, în cît fratele DVS este împlicat, el dacă o să închee un acort cu procurorul, sancțiunea penală poate să fie mai blăndă cu 1/3.

6 ianuarie 2020