Fratele meu a decedat in Rusia

25 noiembrie 2018 56

Buna ziua. Am asa o intrebare! La sfarsitul lunii august fratele meu a decedat in Rusia. Cauza e intoxicatie de origine necunoscuta. Mi s-a spus ca rezultatul precis o sa fie la o luna si jumatate de la luarea probelor pentru analiza. Pentru dosar si raportul medico-legal, ori sa vin la Moscova sa-l iau ori sa fac o cerere a dosarului de la noi din Moldova, de la politia din localitate sau raion. M-am adresat, dar ei nu stiu nimic de asa ceva, n-au avut asa caz si acum nu stiu ce sa fac. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac mai departe, ca sa nu ma duc la Moscova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Ar fi cazul să sunați la Ministerul Justiției și să le expuneți situația dumneavoastră: justice.gov.md/slidepageview.php?l=ro&idc=163

Luați ca punct de reper acest tratat: legis.md/cautare/getResults?doc_id=116148&lang=ro

Informație care ar putea fi utilă: mfa.gov.md/ro/content/deces

2 octombrie 2020