Fratele meu are datorii la banci si nu le poate intoarce toate odata

6 februarie 2020 183

Buna ziua. Fratele meu are datorii la banci si nu le poate intoarce toate odata. Suma imprumutata a fost mica, dar au crescut penalitati. Ce-i de facut? Suntem disperati.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

Pentru început se poate de făcut o refinanțare sau la băncile de la care au fost luate creditele sau la alte bănci.

La fel, se poate de redus penalități exagerate în instanța de judecată.

Vă sunt la dispoziție pentru mai multe detalii.

6 februarie 2020
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Trebuie sa dați dovada de bună-credință și să negociați cu creditorii reducerea unor penalități și eventual stabilirea unui grafic de rambursare a creditelor.

Sau încercați sa obțineți o finanțare de la alte banci, organizații de creditare pentru un termen mai îndelungat, astfel încît rata lunară să fie acceptabilă pentru fratele dvs.

6 februarie 2020