Fratele meu este indicat ca tata al copilului sotiei sale, desi nu este tata biologic

20 iulie 2020 36

Buna ziua. Fratele meu este casatorit, dar de mult nu mai locuieste cu sotia. Ea a nascut recent, iar cand a facut certificatul de nastere al copilului, l-a scris pe el ca tata, insa fratele nu e tatal biologic al copilului. Ce sa faca el ca sa divorteze si sa se radieze din certificatul copilului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Legislația prevede că paternitatea poate fi contestată numai pe cale judecătorească de către persoanele înscris drept tată sau mamă.

Cererea privind contestarea paternităţii poate fi depusă timp de un an din momentul cînd partea îndreptățită a aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea.

Totodată pe acest capăt de... mai detaliat cerere poate solicita și radierea sa în calitate de tată din certificatul de naștere cât și divorțul.

20 iulie 2020