Fratele meu mai mic a fost acuzat pe nedrept

19 octombrie 2019 27

Buna ziua. Fratele meu mai mic a fost acuzat pe nedrept de catre o persoană ca el ar fi agresat-o. Fratele meu, de fapt, a oprit-o sa nu ajunga in strada, sub rotile masinilor care treceau pe acolo. In rezultat, persoana in cauza a ramas cu niste vanatai. A doua zi, a mers la politie si a declarat ca fratele a vrut s-o violeze. Presupun ca vrea sa profite de situatie si l-a denuntat fals pe fratele meu pentru a obtine niste bani. Ce sa facem in aceasta situatie? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă într-adevăr există o plângere, și organul de poliție îl citează pe fratele dvs, atunci acesta urmează să se prezinte și să facă declarații potrivit circumstanțelor de fapt care au avut loc.

Orice persoană dispune de prezumția nevinovăției, iar organul de urmărire penală urmează să administreze probe atât pentru demonstrarea... mai detaliat vinovăției/nevinovăției persoanei, iar fiecare învinuire urmează să se întemeieze pe probe pertinente.

Daca exista martori care ar putea invoca contrariul puteți să-i indicați poliției pentru a fi citați și aceștia, depozițiile lor fiind importante pentru elucidarea cauzei.

20 octombrie 2019