Fratele meu, persoana cu dizabilitati cu afectiuni generale de gradul 2, a primit in dar un automobil din Lituania

23 iulie 2020 42

Buna ziua. Fratele meu, persoana cu dizabilitati cu afectiuni generale de gradul 2, a primit in dar un automobil din Lituania. Masina este scoasa de la evidenta de acolo, dar la vama au nevoie de un certificat precum ca el renunta la ajutorul pentru drum. Cei de la asistenta sociala, insa, nu vor sa-i elibereze acest certificat. Cum sa procedam? Va multumesc.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua
Asistența socială TREBUIE să vă dea acest act pentru că e renunțare binevolă la imdemnizația de transport, în schimbul aprobării importului fără taxe a autoturismului. Depuneți o cerere în scris și dacă nu vi se răspunde corespunzător, adică nu vi se eliberează actul, vă puteți adresa în instanță sau... mai detaliat la poliție. Mai rapid ar fi să vă adresați direct Ministerului Muncii, Sănătății și Protecției Sociale.

24 iulie 2020