Fratele meu venit de peste hotare este obligat sa stea in autoizolare?

22 iunie 2020 40

Fratele si sotia acestuia au venit de peste hotare pe data de 19 iunie. Ei sunt obligati sa se autoizoleze? Persoanele cu care au contactat, adica familia, suntem obligati sa stam in carantina?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dan!

Da, fratele Dvs. cu soția acestuia sunt obligați să stea în autoizolare timp de 14 zile, iar în cazul în care în acea locuință și și alte persoane cu care contactează atunci și acele persoane rămân în autoizolare.

Sănătate.

22 iunie 2020