Fraude cu poza buletinului?

3 octombrie 2018 126

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: e posibil de facut careva fraude cu poza buletinului de identitate? Dorind sa ma angajez la un lucru online, mi s-a solicitat poza cu buletinul de identitate, precum si un selfie cu buletinul. Dupa ce pozele au fost expediate, persoana a disparut. Trebuue sa imi anulez buletinul, sau nu au valoare pozele?
Va multumesc anticipat

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Valoare au datele din buletin, să afirmăm sigur despre posibile acțiuni ilegale, nu e posibil, sigur inginiozitatea actualilor potențiali infractori este de invidiat, pentru a evita orice situații de problemă, puteți solicita reperfectarea acestuia.

4 octombrie 2018