Frizeria trebuie să elibereze bon de casă?

16 august 2017 198

Frizeriile și saloanele de frumusețe, sunt obligate să elibereze bon de casă clienților? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

De regulă, serivciile de frizerie și serviciile cosmetice sunt practicate în baza deținerii patentei de întreprinzător în conformitate cu prevederile Legii cu privire la patenta de întreprinzător.

La art. 3 alin. (7) din legea menționată sunt enumerate exhaustiv obligațiile deținătorului de patentă de întreprinzător, iar lit. c.) prevede obligativitatea de... mai detaliat a respecta drepturile și interesele consumatorilor.
------------------------------------------------

Acum, art. 10 lit. f.) din Legea privind protecția consumatorilor stabilește obligația prestatorului de a înmâna bon de casă sau un alt document, care confirmă faptul prestării serviciului. În același timp, potrivit prevederilor art. 1 al aceleeași legi, prin prestator urmează a fi înțeles "orice persoană juridică sau fizică autorizată pentru activitate de întreprinzător, care prestează servicii", iar titularul patentei de întreprinzător cade perfect sub incidența definiției respective.

În concluzie, frizeria ESTE obligată să elibere bon de casă.

Succese!

18 august 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Nu aș fi deacord cu colegul de mai sus, dat fiind faptul că, deţinătorul patentei de întreprinzător nu este obligat să folosească mașina de casă și control, deoarece activitațile desfășurate în baza patentei de întreprinzător sunt incluse în „Lista genurilor de activitate al căror specific permite efectuarea decontărilor bănești... mai detaliat în numerar fără aplicarea mașinilor de casă și control.”
În pct. 8 din Anexa la Hotarîrea Guvernului nr. 474 din 28.04.1998 „Cu privire la aplicarea mașinilor de casa si control cu memorie fiscală pentru efectuarea decontărilor în numerar” este menționat, că activitatea desfășurată de titularii patentelor pe baza patentei de întreprinzător, permite efectuarea decontarilor bănești în numerar fără aplicarea mașinilor de casă și control.
(pct. 8 din Anexa la Hotarîrea Guvernului nr. 474 din 28.04.1998 „Cu privire la aplicarea masinilor de casa si control cu memorie fiscala pentru efectuarea decontarilor în numerar”).
Numai Bine!!!!

18 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

În Hotărârea Guvernului specificată Anexa este intitulată "Lista
genurilor de activitate al căror specific PERMITE
efectuarea încasărilor băneşti în numerar fără aplicarea
maşinilor de casă şi control", ceea ce înseamnă că titularul patentei de întreprinzător devine obligat prin prisma legislației protecției consumatorilor să elibereze bon de casă pentru serviciul prestat la... mai detaliat solicitarea beneficiarului serviciului.

O rezervare expresă a dreptului de refuz în eliberarea bonului de casă poate fi contestată ca și clauză abuzivă în contractele încheiate cu consumatorii.

În fine, problema patentelor de întreprinzător este una foarte actuală în Republica Moldova în contextul pericolului de evaziune fiscală, pe de o pate, și a imposibilității probării prestării serviciului de către consumatori în caz de calitate redusă a acestuia, pe de altă parte.

În plus, mediul concurențial este afectat în asemenea mod.

18 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Răspunsul de facto este foarte simplu. Legislația obligă că acesta trebuie să elibereze bon de casă deoarece cu acest act puteți proba faptul că ați dispus de serviciile prestate și totodată vă puteți plînge asupra lor în caz de calitatea necorespunzătoare.

19 august 2017