Fumat la balcon

12 iunie 2023 35

Bună ziua. Vecinul de jos fumează la balcon și fumul intră la mine în apartament. Dacă îl fotografiez sau filmez cum face asta, comit vreo încalcare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Valentin.
dacă veți folosi înregistrarea doar pentru a demonstra comiterea contravenției și nu o veți folosi in alte scopuri atunci nu riscați nimic.
(4) Consimțămîntul nu este necesar în cazul în care imaginea, documentul personal, înregistrarea audio sau video privitoare la o persoană este făcută sau folosită pentru... mai detaliat a exercita sau a proteja alte drepturi sau alte interese protejate de lege.

13 iunie 2023