Fumatul

15 ianuarie 2019 295

Buna ziua.
Eu locuiesc la etajul 4 si in fiecare zi simt miros de tigara in balcon si camera. Mirosul de tigara vine de la vecinul de sub mine, care fumeaza la geam, astfel acel miros de tigara imi intra si la mine in casa pe fereastra.
Am vorbit frumos cu vecinul, dar tot nu a inteles ca ma deranjeaza acest lucru.
Ce drepturi am in aceasta privinta ? Stiu doar atat, in democratie ai libertatea sa faci ce vrei, dar fara sa deranjezi pe ceilalti. In cazul meu, acest drept a fost incalcat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația foarte neplăcută,
Puteți încerca sa depuneți o plîngere la poliție, problema e ca aceșia pot spune ca nu e nimic ilegal, motivind precum și vecinul, urmeaza sa luptați și cu poliția pentru dreptate reieșind din practica pe asemenea cauze.

15 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Potrivit art. 91 cu indicele 1 alin. (17), Fumatul în spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, în spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente acestora, în raza de 10... mai detaliat metri de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă
se sancţionează cu amendă de la 50 la 70 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.
se sancţionează cu amendă de la 30 la 42 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.

15 ianuarie 2019