Fumatul la balcon

4 octombrie 2018 86

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, este interzis fumatul la balcon? Locuim la etajul 2, iar vecinii de la etajul 5 se plang ca le intra fumul in apartament. De obicei sotul fumeaza la balcon cand este acasa, insa mare parte a timpului el este plecat. Vecinii de la etajul 5 ne acuza si deja stau pe sub balcon si pandesc sa vada cine iese la fumat, fapt care deja ne deranjeaza. Va rog frumos, dati-mi un raspuns. Este vreo restrictie de a fuma la balcon?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, fumatul la balcon este interzis. Potrivit art. 91 cu indicele 1 alin. (17), Fumatul în spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, în spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile... mai detaliat aferente acestora, în raza de 10 metri de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă
se sancţionează cu amendă de la 50 la 70 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.
se sancţionează cu amendă de la 30 la 42 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.

4 octombrie 2018