Fumatul la locul de munca

22 ianuarie 2019 122

Salutare! Am asa o intrebare. De cate ori poate un angajat sa iasa la pauza de fumat? Si daca timpul de fumat se reflecta la timpul normat de lucru?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, legislatia nu reglementeaza un asemenea raport juridic, insa dvs., daca sunteti angajator puteti sa elaborati un ordin intern in care sa stabiliti orele in care salariatul pe linga pauza de masa poate sa beneficieze si de citeva pauze de fumat spre exemplu sau de cafea. Regula este ca angajatorul... mai detaliat sa ofere in mod prioritar dreptul la pauza de masa.
Cu referire la timpu de munca este de 8 ore pe zi si o ora sau jumate de ora pauza de masa.

24 ianuarie 2019