Functie in cadrul ACC

8 decembrie 2018 66

Fac parte din consiliul de administrație a unei asociații de coproprietari in condominiu. Cum as putea să îmi dau demisia legal? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Legea condominiului nu reglementează expres aceasta situatie.
Respectiv, daca aveti un contract de muncă - va conduceti dupa prevederile Codului Muncii (depuneți o cerere cu 14 zile inainte de data propusa pentru demisie).
Daca nu aveti un contract de munca, si ati fost numita prin decizia AGA -... mai detaliat va conduceti de Statut, sau daca Statutul nu prevede - depuneti o cerere la Consiliu, înregistrată cu stampila Asociației, dată, număr.

9 decembrie 2018