Functie publica

14 ianuarie 2024 3

Buna ziua. Pot ocupa o functie publica cu acces la secrete de stat, daca am o ruda colaterala in linie directa cu dosar penal?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, tot depinde, ce funcție o să îndepliniți. în ce constă secretele de stat, el sunt diferite secrete. DVS sunteți datoare să comunicași secția nr. 1 de la întreprinede, despre faptul că DVS despuneți de o așa rudă. Tot depinde, la care articol din Codul penal, rude este... mai detaliat în conflict și alte circumstanțe. Colaboratorul din secția specială, o să verifice circumstanțele.

14 ianuarie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Legea Nr. 245 din 27-11-2008 cu privire la secretul de stat și Legea Nr. 158 din 04-07-2008 cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public, nu prevăd asemenea restricții.

16 ianuarie 2024