Functionar public

23 mai 2022 20

Buna ziua. Activez in functia de perceptor fiscal in cadrul primariei. Pot sa ma angajez prin cumul la o intreprindere?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar

Funcția publică nu vă permite acest lucru.
Funcția publică conform Art. 25, LP158/2008 https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=130341&lang=ro# este incompatibilă cu o funcție din altă întreprindere, nici prin contract individual de muncă sau prin alt contract cu caracter civil, în cadrul societăților comerciale.
Răspunsul este NU, oficial nu puteți.

30 mai 2022