Fundația instituției de învățământ

13 martie 2023 19

Bună ziua. Îmi fac studiile într-o instituție profesional-tehnică din municipiul Chișinău. Administrația colegiului în fiecare an impune elevii, prin intermediul diriginților, să facă contribuții financiare la ”fundația” instituției. Sunt obligat să achit suma cerută?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Transmiteți o scrisoare în scris prin care solicitați să fiți informat despre temeiul și scopul perceperii contribuțiilor financiare.

Legea Nr. 86 din 11-06-2020 cu privire la organizațiile necomerciale

Articolul 8. Proprietatea organizației necomerciale
(1) Organizația necomercială poate avea în proprietate orice bunuri, cu excepția celor interzise de lege. Proprietatea organizației necomerciale... mai detaliat este folosită exclusiv în vederea realizării scopurilor statutare.
(2) Proprietatea organizației necomerciale se formează din orice surse neinterzise de lege, inclusiv din:
a) cotizații de membru, stabilite prin hotărârea organului suprem de conducere;
b) donații, granturi și moștenire;
c) venituri din activitatea economică;
d) fonduri publice, inclusiv mijloace financiare obținute în urma desemnării procentuale.

14 martie 2023