Furt

23 ianuarie 2019 40

In sat s-a furat din biblioteca procesorul de la calculator, a fost sparta usa. Sunt invinovatit eu si inca 3 persoane, cu toate ca nu am fost acolo. In seara ceea am fost la un prieten, apoi m-am dus acasa si m-am culcat (parintii pot confirma). Politistul mi-a zis ca daca nu se gaseste vinovatul, vina va fi pusa pe noi si riscam 2 ani de puscarie, cu toate ca eu nu am facut nimic. Ce sa fac?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Vasile,

În primul rand nu vorbiți cu nimeni nimic și consultați în condiții de confidențialitate un avocat.

Dacă veți fi chemat sa dați explicații refuzați sa dați orice explicații.

În caz ca veti fi audiat în calitate de bănuit invocați alibi și declarați cine poate sa confirme.

24 ianuarie 2019
  • Jurisconsult

D-na Ana polițistul de sector e un bosoros, ce mai bună variantă să vă găseacă pe DVS vinovata, de a scoate la un capăt problema apărută. Ca atare DVS aveți albi, el trebue să constate cînd a avut loc furtul, adica la ce oră și alte circumstanțe și mai apoi... mai detaliat să vă aducă obiecții.

3 ianuarie 2020