Furt

16 octombrie 2019 51

Buna ziua. Noi am luat niste lucruri pe care le-am gasit afara si nu am stiut ca nu sunt aruncate. Acum ne impune sa achitam pentru ele. Ce putem sa facem? Au trecut 3 ani de atunci. Nu avem de unde sa achitam 20.000 lei. Va rog, dati-mi un sfat - ce pot face, cum sa procedam?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Furtul se califică ca dosar penal sau dosar contravențional din speța dvs sunteți în ordine civilă ceea ce reiese că nu există plângere pe numele dvs unde să fiți bănuit de furt.

Chiar și în această situație dacă parte adversa demonstrează faptul că bunurile i-a aparținut iar ele au fost... mai detaliat luate de către dvs fără nici un drept sunteți obligat să restituiți contravaloarea acestora dacă nu mai dispuneți de bunuri, în caz contrar se vor adresa în instanța de judecată pentru încasarea silită a sumei bănești.

Unicul aspect care poate fi în favoarea dvs este termenul de prescripție de 3 ani pentru acțiunea civilă, dacă persoană care află și cunoaște despre dreptul încălcat, are 3 ani la dispoziție din acest moment să-și revindece dreptul , în cazul în care depășește acest termen este decăzută din acest drept. De aceea urmează de analizat termenul de prescripție.

17 octombrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Marian, dacă e o cauză civilă trebue să vă adresați la art. 267 Cod civil, unde e prevăzut termenul de prescripție 3 ani, din momentul cînd s-a aflat lipsa bunurilor. Corect v-a orientat la o cerere reconvițională. Ce se referă la furt ( art. 186 al.2 CP ), pedeapsa... mai detaliat e pînă la 4 ani închisoare sau 67 000 lei amendă.

31 decembrie 2019