Furt al bunului dat la raparatie unei persoane

12 septembrie 2019 41

Buna ziua. Am dat computerul in octombrie anul trecut la reparatie unei persoane. El a vandut procesorul meu la piese, s-a folosit de banii ceea. Cand am inceput sa-l sun pentru a cere bunul meu inapoi, el a spus ba ca nu se poate repara, ba ca nu reuseste. Pana la urma a recunoscut ce a facut. Eu i-am spus sa-mi dea alt procesor in loc, el a spus ca da imi aduce unul, dar eu trebuie sa-l cumpar de la el. Eu am refuzat asa ceva, fiindca nu e corect. Acum el spune ca pe el n-o sa-l traga la raspundere nimeni, pentru ca a trecut mai mult timp. Va rog, spuneti-mi cum sa procedez?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu urmează decât să întocmiți o plângere pe numele acestuia și să o depuneți la poliție, iar acesta dacă va fi găsit vinovat va fi tras la răspunderea penală cel mai probabil pentru delapidarea averii străine.

Indiferent de situație, dvs a-ți fost prejudiciată și aveți dreptul la despăgubiri, deci adresațiva... mai detaliat la un avocat să va ajute cu întocmirea plângerii ori plecați direct la poliție și scrieți acolo plângerea unde veți indica toate circumstanțele.

12 septembrie 2019