Garaj metalic

6 februarie 2020 29

Buna ziua. Vreau sa cumpăr un garaj metalic transportabil. Care este procedura, dacă vânzătorul nu are acte?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca bunul nu se supune unei înregistrări obligatorii în registrul de evidență, se întocmește contract de vînzare cu act de primire predare a bunului identificat prin formă, tip, cantitate calitate cu anexe foto, pentru a avea posibilitatea de a introduce obiecții in cazul in care apar terți care pretind, sau... mai detaliat existența de vicii ascunse de oricare ordin.
Sigur actele de proveniență ar fi bine a fi identificate, cel puțin dacă persoana este în drept a dispune de acest bun.

11 februarie 2020