Garant pentru un credit

1 aprilie 2019 36

Ce presupune să fii garant al unui credit, care sunt obligațiunile și riscurile? Poate garanta cineva cu apartamentul din care deține 1/3 sau e nevoie și de semnătură celorlalți coproprietari? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Draguș,

Persoana care garantează pentru o altă persoană își asuma obligația de a achita în locul acelei persoane în cazul în care debitorul care a contractat creditul/împrumutul.
Limitele răspunderii persoanei care garantează sunt prevazute de contractul părților.

In cazul în care debitorul nu restituie la timp și integrale măcar o rată acesta... mai detaliat urmează să achite, după caz, penalitate, dobânda de întârziere, respectiv dacă acesta nu are bani achită cri care au garantat.
Cei care au garantat răspund cu toate bunurile sale, inclusiv și cu acea 1/3 despre care vorbiți.

1 aprilie 2019