Garantie anulata

17 iulie 2017 24

Buna ziua! M-am confruntat cu o situatie mai putin obisnuita pentru mine: am cumparat un telefon mobil si am primit certificat de garantie valabil 12 luni pentru serviciile de reparatie fara plata. La prezentarea telefonului cu o defectiune la baterie, nu s-a cerut certificatul de garantie si am achitat suma ceruta pentru reparatie (a fost sotul care a scapat din vedere posesia certificatului), peste ceva timp am venit iar la reparatie cu alta problema si am prezentat certificatul (am fost eu deja sa clarific situatia) la care domnisoara de la oficiu mi-a declarat ca "daca am platit o data, certificatul de garantie nu mai este valabil". Am citit in lung si in lat tot contintul certificatului si nu am gasit nicaieri undeva sa fie mentionata aceasta conditie. Cum putem proceda in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresa-ti o plingere la Agentia pentru protectia consumatorului si o cerere pentru restituirea sumei de la asigurator ! In caz de refuz in judecata !

17 iulie 2017