Garantii si compensatii acordate salariatilor care imbina munca cu studiile

29 octombrie 2017 157

Buna, ma puteti ajuta va rog. Sunt studenta si invat la frecventa redusa, anul doi. Anul trecut mi s-au platit toate concediile pentru sesiune 75% din salariu, dar anul asta mi s-a spus ca a iesit lege noua si nu se mai plateste. Este adevarat? Eu nu gasesc aceasta lege noua. Ajutati-ma, va rog.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

La întrebarea dvs vă aduc la cunoştiinţă că nimic nu s-a modificat conform Codul Muncii
Articolul 55. Contractul individual de muncă pe durată
determinată
(2) În... mai detaliat cazurile enumerate la alin. (1) lit. e), g), i), l) şi m), încheierea unui contract individual de muncă pe durată determinată sau prelungirea, pe durată determinată, a unui contract existent este permisă doar atunci cînd stabilirea unui raport de muncă permanent nu este posibilă din motive obiective (cum ar fi disponibilitatea persoanelor care îşi fac studiile la secţia de zi doar în perioada vacanţelor, existenţa unor legi organice care permit sau prescriu angajarea anumitor salariaţi pe durată determinată etc.). Motivele respective, de rînd cu temeiurile legale ale limitării duratei raportului de muncă, urmează a fi indicate în contract sau în acordul suplimentar la acesta.
Articolul 173. Cazurile de acordare a garanţiilor şi compensaţiilor
c) îmbinare a muncii cu studiile;

30 octombrie 2017