Gard intre vecini

18 iunie 2019 944

Buna. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Vreau sa construiesc gard intre vecini la lotul meu de constructie. Intrebarile mele ar fi urmatoarele legate de aceasta situatie:
1. Trebuie autorizatie de constructie sau poate este de ajuns doar acordul vecinilor intarit notarial?
2. Este specificat in vreo lege ca vecinii trebuie sa contrubuie (financiar spre exemplu) ambii la constructia gardului si daca sunt obligati prin lege de a contribui si in ce masura?
3. Care sunt dimensiunile permise de lege pentru fundamentul gardului?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Aveti nevoie mai intii sa stabiliti exact unde este linia de hotar. Pentru aceasta urmeaza sa apelati la serviciile unui inginer cadastral care urmeaza sa faca masurarile cadastrale si sa stabileasca limitele hotarului.
http://www.asp.gov.md/ro/node/581

Informatia suplimentara o gasiti aici:
https://yavo.md/rus/raspunsuri/v/trebuie-autorizatie-pentru-inlocuirea-unui-gard-din-plasa-metalica-cu-unul-din-tabla-cutata

11 septembrie 2019