Gardul dintre vecini

19 iunie 2023 72

Buna! Un an in urma am cumparat un loc de casa. Vanzatorul imi este vecin cu terenurile si intre terenurile noastre nu este gard. Eu nu am nevoie acum de gard, pentru ca nu construiesc nimic si nu am timp. Dar vecinul doreste sa vanda si al doilea teren si imi cere sa fac gard. Sunt obligat sa suport singur cheltuielile legate de ridicarea gardului, ar trebuii ambii sa fim implicati in acest proces? Multumesc de raspuns!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Legislația RM nu prevede obligativitatea vecinilor de a construi garduri.

20 iunie 2023

Dar daca eu nu am nevoie la moment de gardul asta, dar vecinul ma impune sa fac gard ca doreste sa fie facut între noi si pe lângă nu dorește sa investească de parca mie imi trebuie . Eu nu am nevoie ca nu fac nimic dar el incepe cu... mai detaliat probleme. Eu ii spun ca nu am nevoie dar la urma urmei daca nu are singur astâmpăr atunci facem si investim ca e gardul între vecini. El imi raspunde ca tu trebuie sal faci si sa te cheltui. Imi puteti spune, are el dreptate?Si gardul intre vecin se achita egal? Mulțumesc pentru răspuns și numai bine!

20 iunie 2023