Gospadarie Taraneasca

20 noiembrie 2017 126

Buna ziua! Avem o gospodarie taraneasca cu 2 ha de livada. Vreau sa donez 1,5 ha persoanei X. Exista asa ceva ca sa pot sa-i donez si gospodaria taranesca, iar eu sa imi fac alta sau persoana X trebuie sa o infiiteze pe a ei? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna seara Eugenia,
Gospodariile Taranesti de obicei poarta numele celor care le infiinteaza, de aici si logica dupa care trebuie sa actionam. Mai mult, nu spun ca ar fi imposibil dar cert este ca va fi mai usor de infiintat una pe numele persoanei careea ati dori sai donati.

20 noiembrie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Salutare Eugenia. Vreau sa va instiintez ca GT nu se doneaza sau vinde. Se poate vinde/dona terenul agricol dar nu si GT. Conducător al gospodăriei ţărăneşti este fondatorul, iar în cazul eliberării fondatorului din funcţie, unul dintre membri care a atins vîrsta de 18 ani şi are capacitate de... mai detaliat exerciţiu deplină, ales de ceilalţi membri ai gospodăriei. Pot fi membri ai gospodăriei ţărăneşti, în afară de conducător, următoarele persoane apte de muncă: soţul (soţia), părinţii, copiii, inclusiv adoptivi, fraţii, surorile şi nepoţii lui care au atins vîrsta de 16 ani, precum şi alte persoane care sînt membri ai familiei respective. Primirea în gospodăria ţărănească se face cu acordul membrilor ei. Deci aveti posibilitatea de a primi pe dl X ca membru a GT dvs si apoi sa-l alegeti conducator. Iar terenul agricol il puteti dona. Vedeti aici legea 1353 din 2000 privind gospodariile taranesti http://lex.justice.md/md/311579/

20 noiembrie 2017