Gospodaria Taraneasca poate fi sanctionata contraventional ca persoana juridica?

28 februarie 2020 89

Gospodaria Taraneasca poate fi sanctionata contraventional ca persoana juridica?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Tatiana,

Conform art.3 alin.(1) din legea Nr. 1353 din 03-11-2000 privind gospodăriile ţărăneşti (de fermier), gospodăria ţărănească are statutul juridic de persoană fizică. Respectiv pentru raspunderea contraventionala poate fi sanctionata ca persoana fizică.

29 februarie 2020