Gospodarii taranesti de care nimeni nu a stiut

26 iulie 2018 75

Buna ziua. Nu stiu, aveti ceva informatii, dar fiscul de la Orhei trimite in primarii liste cu familii ce ar avea inregistrate gospodarii taranesti pe numele lor, dupa care iti propun sa le inchizi achitand o suma stabilita de nu stiu cine. Din spusele celor de la primarii, acesti bani merg pentru amenajarea teritoriilor, desi nu se face nimic in sate. De fapt, acesti bani sunt intorsi ca datorii a primariilor fata de fisc si nici fiscul, nici primariile nu pot demonstra cine a depus cereri de deschidere a gospodariilor taranesti si unde sunt inregistrate. Oamenii se revolta pentru ca nu au avut niciodata aceste GT infiintate de ei. Din 2001, nimeni nu a stiut ca au gospodarii taranesti si acum toti le au. Cine le-a deschis si cu ce skop, de a strange bani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

D-l Eugeniu, DVS puteţi să vă adresaţi la Hotărîrea Guvrnului RM nr. 977 din 14.09.2001 " Privind înregistrarea gospodăriei ţărăneşti ( Frmieri )", publicată în Monitorul Oficial nr. 116-118 art. Nr 1045, unde e stipulat ordinea înregistrării GŢ.

27 iulie 2018