Grăbirea termenului de judecată

9 iunie 2018 52

Bună ziua. Avem așa o situație.Vecinul de vis-a-vis ne-a "intrat" în casă pentru a fura. Am chemat poliția, care a găsit probe pentru a-l aresta (amprente, lucrurile furate, urma de la încălțăminte). A fost arestat și eliberat a doua zi. Am primit scrisoare că judecata e stabilită pentru 15 octombrie 2018. Vecinul în cauză este recidivist. Este eliberat condiționat. În afară de dosarul în care a fost judecat, mai are altul pe rol. Iar în același dosar cu al nostru mai există o parte vătămată. Între timp el e liber mersi. Se droghează, bea, face scandaluri, iar eu nu simt că putem fi în siguranță cu copii în casă, deoarece el se laudă prin vecini că se va răzbuna. Întrebarea mea este: există vreo prevedere legală care ar putea grăbi arestarea lui? Menționez că nici măcar nu e arest la domiciliu, pentru că el se plimă nestingherit. Liber să mai jefuiască case și să mai tortureze oameni.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

D-na Ala în cazul DVS nu este clar, e la curent executorul judecătoresc de la probaţiune, unde persoana dată se află la evidenţă, că asupra lui sunt dosare penale, nu mai probaţiunea poate să ee măsurile cuvenite cu această persoană. DVS sînteţi în drept să comunicaţi la probaţiune desre comportamentul... mai detaliat lui şi mai mult ca precis v-a fi izolat de societate. Procurorul pe caz a căscat gura, eu îmi cer scuze de o aşa comparaţie.

15 iunie 2018