Gradinita pentru copil cu mama singura

5 septembrie 2018 56

Buna ziua. Eu cresc singura copilul de 1an si 2 luni si, din cauza insuficienfei financiare, sunt nevoita sa ma intorc la serviciu. Am fost la gradinita-cresa din oras si mi-au spus ca iau copii de la 1 an jumate si nu stiu daca si atunci vor fi locuri. Spuneti-mi, va rog, am vreo prioritate ca sa dau copilul la gradinita mai degraba? Si unde ma pot adresa? Si in genere este la noi in Moldova vreo lege care elibereaza mamele singure cu copii mici de la careva impozite sau plati?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Din păcate cu solicitarile înaintate, nu prea sunt soluții, încercați în prim rînd să înaintați o cerere în acest sens, cu solicitarea de ajutor către administrația publică locală sau CNAS teritorial.

13 septembrie 2018