Grafic de intrevedere cu copilul

12 ianuarie 2018 116

As putea schimba prin judecata graficul de intrevede cu copilul, de exemplu are voie sa vada copilul simbata si duminica de la zece pina la opt seara si sa telefoneze pe mobil si fix miercurea si vinerea. As putea sa-l schimb prin judecata ca a fost intocmit la asistenta sociala din localitate. As putea obtine prin judecata mai putine ore, zile si convorbiri telefonice?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
În cazul în care nu sunteți de acord cu graficul de întrevederi stabilit de către autoritatea tutelară, există posibilitatea contestării. Astfel, trebuie să văadresați în instanța de judecată, care poate respinge acțiunea sau poate modifica și stabili un alt grafic reieșind din interesul major al copilului, orarul de studii... mai detaliat al copilului, ocupațiile/cercurile extracuricular în care este implicat copilul, precum și de orarul de lucru al fiecăruia dintre părinți.
Potrivit articolului 52 alineatul (1) Codul Familie - „Dreptul copilului de a comunica cu părinţii şi alte rude” este stabilit că: „Copilul are dreptul să comunice cu ambii părinţi, cu buneii, fraţii, surorile şi cu celelalte rude. Desfacerea căsătoriei părinţilor, nulitatea ei sau traiul separat al acestora nu afectează drepturile copilului. În cazul cînd părinţii au domiciliul separat, copilul are dreptul să comunice cu fiecare dintre ei.”

13 ianuarie 2018