Grafic de intrevedere cu copilul

26 mai 2023 45

Buna ziua. Am trait cu o femeie fara a fi casatoriti si din acea relatie s-a nascut un copil. Mama acestuia nu m-a indicat in certificatul de nastere al copilului. Am actionat-o in judecata si dupa 4 ani, in martie 2022, paternitatea mea a fost stabilita prin hotarare judecatoreasca. Copilul va implini 6 ani in noimbrie 2023. Eu vreau sa ma cu vad cu copilul, sa petrec timpul cu el si sa particip la educarea si cresterea lui. Din momentul in care paternitatea mea a fost stabilita, achit cu regularitate pensia alimentara. Cu toate acestea, nu pot sa-mi vad copilul cat as dori, din cauza ca mama acestuia imi pune piedici. Vreau sa fac grafic de intrevedere cu copilul, inclusiv pentru faptul ca mama acestuia nu vrea sa lase copilul sa stea cu mine peste noapte sau, dupa cum prevede legea, de doua ori pe luna de vineri seara pana duminica seara. Mama copilului a facut evaluarea psihologica a acestuia in 3 sedinte si in cadrul acesteia copilul ar fi zis ca nu vrea sa mearga la mine. Prin urmare, mama mi-a spus ca nu-mi va da copilul peste noapte si ca pot sa-l vad doar cateva ore pe saptamana. Ce pot face pentru a petrece mai mult timp cu copilul care nu ma cunoaste prea bine tot din cauza actiunilor mamei? Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Graficul de întrevedere este stabilir de autoritatea tutelară locală.

În caz că nu sunteți de acord cu graficul stabilit, îl puteți contesta în instanța de judecată.

28 mai 2023