Grafic de intrevedere cu copilul minor

26 februarie 2024 3

Buna ziua! Cum pot sa fac grafic de intrevedere cu copilul minor de 6 ani. Am cerut acest grafic la Directia pentru protectia copilului, dar mama copilului a adus o evaluare psihologica a copilului facuta de un psiholog privat, precum ca copilul se teme de mine si nu vrea sa se vada cu mine. Cei de la directie ne-au dat un act prin care au dispus sa mergem la minister unde un specialist va evalua starea copilului si legatura intre tata si copil, dar mama copilului nici acolo nu s-a prezentat, motivand ca ea deja a facut evaluarea psihologica a copilului si nu mai vrea sa faca alta. Mentionez ca la copil am avut acces doar 6 luni cand avea doi ani si acum 3 saptamani in urma m-am vazut cu copilul. Motivul pentru care nu m-am vazut cu copilul este ca mama acestuia sustinea ca nu eu sunt tatal copilului. M-am adresat in judecata pentru stabilirea paternitatii si m-am judecat cu mama copilului 3 ani si 9 luni, pana cand in final instanta a admis stabilirea paternitatii. Procesul a durat atata din cauza ca mama copilului nu s-a prezentat la nicio sedinta. Acum iarasi face probleme, numai ca sa nu am acces la copil si sa nu ma pot vedea cu acesta. Cum sa rezolv problema descrisa?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ruslan, sunteți nevoit să vă adresați în judecată din nou, ca judecătorul să o oblige pe mama să treacă o nou examin medical la o instituție medicală de stat pentru a constata verigitatea controlului medical la psihiatru privat, La bază v-a fi pus, ultimul examen și a oblga pe... mai detaliat ex.soție să vă permită de a avea acces la copil. În caz dacă ex.soția se v-a opune, DVS sunteți în drept să apelați la un executor judecătoresc, ca prin intermediu luui să puteți avea acces la copil.

26 februarie 2024