Grafic de intrevederi cu copil minor

10 decembrie 2017 613

Buna ziua. Am divortat de tatal copilului de citeva luni. Domiciliul fiului a fost stabilit cu mine, mama. Grafic de intrevedere nu a fost stabilit. De doua ori pe luna, in weekend, fostul sot a luat copilul la el. Plus la asta in fiecare duminica vine si petrece timpul cu el. Acum insista sa il ia in fiecare simbata si duminica. Eu nu am acceptat. A spus ca ma va da in judecata daca nu accept. Cum credeti, instanta ii va da cistig? Mersi.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cert este faptul ca tatăl are drepturi egale asupra copilului la fel ca dvs și nu îi puteți interzice aceste întrevedere, deoarece Codul Familiei reglementează,
Articolul 64. Exercitarea drepturilor părinteşti în cazul
... mai detaliat cînd părinţii locuiesc separat
(1) Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.
(2) Părinţii au dreptul să încheie un acrod privind exercitarea drepturilor părinteşti de către părintele care locuieşte separat de copil. Litigiile apărute se soluţionează de către autoritatea tutelară teritorială, iar decizia acesteia poate fi atacată în instanţa judecătorească, care va emite hotărîrea respectivă. Părinţii pot, din iniţiativă proprie sau la recomandarea autorităţii tutelare teritoriale, să se adreseze unui mediator pentru soluționarea litigiului.

Este prematur de zis ce va hotărî instanța, totuși ar fi bine să încheiați amiabil un grafic de întrevedere cu copilul..

10 decembrie 2017
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Dna Corina, după cum a spus și colegul mai sus, ambii părinți au drepturi egale asupra copilului și de fapt sunt obligați ambii sa participe la creșterea, educarea și dezvoltarea copilului lor.
Însă, fostul soț urmează mai întâi de toate să se adreseze la Autoritatea tutelară pentru a fi stabilit... mai detaliat un grafic de întrevederi a cu copilul, iar în cazul în care acesta nu va fi de acord cu acest orar, abia atunci va fi în drept sa se adreseze în instanța de judecată.
Este dificil de spus cine va avea câștig de cauză dat fiind faptul că luarea unei asemenea decizii depinde de alte persoane, iar un avocat nu poate garanta câștigul de cauză.
Totodată, trebuie sa știți că la stabilirea acestui grafic de întrevederi Autoritatea tutelară ia în considerare și se conduce inclusiv și de activitățile în care este implicat copilul, cât durează orele la școală/grădiniță, este sau nu implicat copilul în alte activități în zilele când se dorește fixarea orelor de întrevede, etc.

10 decembrie 2017