Graficul de intrevedere cu copiii

30 iulie 2018 242

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sotia a depus cerere de divort. La prima sedinta de judecata am fost doar eu, reclamanta a transmis prin avocat ca refuza impacarea, apoi a mai fost o sedinta care a fost amanata si de 2 luni tot se amana. M-am adresat judecatorului, cum pot sa vad copii, in cazul ca sotia refuza. Mi s-a spus sa ma adresez la Asistenta sociala, am mers - acolo mi s-a spus ca este o lege noua care presupune ca trebuie sa merg la juristul primariei pentru stabilirea graficului. Initial juristul mi-a cerut certificatul de casatorie, am zis este copia in dosar, si ca originalul a fost retinut la depunerea cererii de divort. Mi s-a cerut numar de contact. De aproape 2 luni sun eu si mi se spune permament ca este foarte ocupat. Astazi in apel mi-a zis ca dansul nu poate face nimic pana nu este hotararea judecatii privind divortul. Deci cercul se inchide. M-au tot expediat de la unul la altul. Si daca procesul o sa dureze ani de zile, rezulta ca ani de zile nu-mi pot vedea copiii? M-am adresat la politie, sotia a motivat ca eu nu-mi dau interesul fata de copii, ceea ce este total neadevar. Am facut zeci de apeluri de pe diferite numere refuzate de ea. Cum pot eu sa ajut copii, daca mi se refuza accesul la ei? La politie mi-au zis ca-mi permite sa vad copii doar dupa ce se stabileste graficul. Va rog sa ma ajutati!

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Igor,
Graficul de intrevedereurmeaza sa fie stabilit daca il cereti indiferent de statutul dvs. casatorit sau divortat, ori persoanele poate sa fie casatoriti dar sa traiasca separat. Pentru drepturile noastre cel mai des trebuie sa luptam. Astfel, depuneti o plingere/sesizare la directia raionala privind protectia dreptului copilului ca... mai detaliat functionarii de la primarie nu stabilesc acel grafic. Suplimentar, pot sa va recomand sa transmiteti banii pentru pensie alimentara prin mandat postal fara a astepta hotarirea instantei.

31 iulie 2018