Greseala o litera in numele de familie a mamei si copilului

27 ianuarie 2019 88

Cu tatal copilului n-am fost inscrisi, copilul si eu purtam aceeasi familie, Golos. La reinnoirea buletinului, am schimbat certificatul de nastere si acolo deja eram Golus, baiatul a ramas Golos, la acel moment nu am atras atentie, au trecut in jur de 10ani. Spuneti-mi, va rog, care este procedura de intoarcere numelui de familie a baiatului cu aceeasi ca a mea?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă e vorba de schimbare de nume, vedeți
Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de... mai detaliat litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

27 ianuarie 2019

Dar daca a atins majoratul si are buletin de identitate pe numele de familie gresit (a primit buletinul,pana ami schimbat al meu)e vorba de o litera,procedura ramine aceiasi?

27 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În estență, dacă copilul a atins majoratul, acesta se poate adresa desinestătător cu cerere căre oficiul de stare civilă de sector.

27 ianuarie 2019

Mersi mult mi-a fost de ajutor mare consultanta dmnvoastra,va doresc o seara frumoasa)

27 ianuarie 2019