Hartuire sexuala la locul de munca

17 iunie 2017 100

Bună. Stiu ca exista lege ce e legata de hartuirea sexuala la locul de munca. Cum se răsfringe ea asupra unui cetățean străin, care se afla în funcție de director. Ar putea aceast proces sa influențeze în mod ca acest cetățean sa fie expulzat forțat din tara? Unde putem depune plângeri pentru hartuire sexuala la locul de munca și neachitarea salariaților din aceste motive. Cetățeanul este de origine turca.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

La politie in raza teritoriala a comiterii infractiunii !
A vedea art.173 CP
Dupa finisarea actiunilor de urmarire penala , biroul migratie si azil solicita de la instanta de judecata expulzarea acestuia

17 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Hartuirea sexuala la politie , neachitarea salariului la timp Inspectia Muncii si ulterior instanta de judecata !
Daca mai aveti intrebari suplimentare comentati mai jos !
Succese!

17 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Legea penală se răsfrânge asupra tuturor persoanelor care comit infracțiuni pe teritoriul Republicii Moldova, indiferent de naționalitatea acestora.
Înainte de a depune plângere la Poliție asigurați-vă că dispuneți de probe care demonstrează că sunteți hartuita. Pentru că fără probe, dosarul penal nu va avea ca finalitate condamnarea persoanei. Eventual, puteți face... mai detaliat un video cu camera ascunsă, sau puteți indica martori.
Dacă se va ajunge la condamnarea străinului, atunci el va putea fi expulzat. Însă, distinct de cele scrise în celelalte răspunsuri, trebuie să știți că expulzarea se dispune doar de instanța de judecată, și nu de Biroul Migrație și Azil. Cel din urmă doar pune în executare hotărârea judecătorească. Și doi, expulzarea străinului va avea loc doar după ce va fi executat pedeapsa închisorii în penitenciarul din R. Moldova.
--------=-----------------------
Pentru neachitarea la timp a salariului adresați-vă direct la angajator, prin cerere în scris, înregistrată, și dacă în 30 de zile nu vă achita, vă adresați în instanța de judecată. Inspecția Muncii nu este necesar de a fi sesizată.
-----------------------##-#---------
Conform Codului Muncii, neplata (reținerea) salariului se atribuie la munca forțată. Deci, aveți dreptul să sesizați și Poliția pe faptul organizării muncii forțate de către acel străin. De asemenea, Codul Muncii prevede că pentru fiecare zi de întârziere a plății salariului, angajatorul este obligat să achite 0,1% pe zi din suma datorată.

18 iunie 2017