Hotarare de divort definitiva

7 august 2021 27

Buna ziua. Am divortat cu 7 ani in urma. Cu 3 ani inainte de divort, am plecat de la fostul sot si l-am dat prin avocat sa plateasca pensia alimentara pentru copiii minori. Copiii sunt la intretinerea mea, sotul nu are vreun program de vizite, pentru ca nu a vrut. Hotararea judecatoreasca de divort a ramas definitiva. Ce inseana aceasta - are fostul sot drepturi asupra copiilor sau nu?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na N., ex. soțul are dreptul la copii, fiindcă e tată biologic, dacă el nu se încadrează cu plata alimentelor, încercați să-l destituiți ca tată, atuncea el o piardă orice drept asupra copiilor.

10 august 2021