Hotararea de desfacere a casatoriei

25 martie 2022 125

Buna ziua. Care este termenul in care hotarerea judiciara privind desfacerea casatoriei devine definitiva si irevocabila? Exista vreo posibilitate pentru a scurta acest termen?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua,
Rămîn definitive hotărîrile judecătoreşti emise în primă instanţă, supuse apelului, după examinarea cauzei în apel.
Rămîn irevocabile hotărîrile judecătoreşti emise în primă instanţă, după expirarea termenului de apel, dacă participanţii interesaţi nu au exercitat calea de atac corespunzătoare, la caz termenul despre care se vorbește este de 30 de... mai detaliat zile din data pronunțării dispozitivului.
Cu privire la posibilitatea accelerării termenului, Vă comunic că aceasta este imposibilă dat fiind faptul că este un termen de la care nu există excepții (termend de decădere).

30 martie 2022