Hotararile judecatoresti din Republica Moldova sunt recunoscute in Romania?

10 iulie 2018 66

Buna ziua. As dori sa va intreb: in cazul in care hotararile judecatoresti sunt recunoscute si in Romania, care este procedura pentru a le executa? Este vorba despre pensie alimentara (datorie), persoana e cetatean roman. Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Irina,
Hotărârile judecătorești emise de către instanțe judecătorești din RM sunt recunoscute în România în baza principiului reciprocității, dacă întrunesc condițiile Codului de procedură civilă român.
De remarcat, că între RM și România a fost încheiat și se aplică Tratatul Nr. 1996
din 06.07.1996 privind asistența juridică în materie civilă... mai detaliat și penală, semnat la Chișinău, la 6 iulie 1996, în vigoare din 22 martie 1998.

Ar fi cazul să solicitați instanței judecătorești din RM eliberarea a 2 copii juste a anumitor acte din dosarul și sa consultați un avocat roman care se va ocupa de procedura de recunoaștere și executare a hotărârii instanței de judecată din RM în România.

10 iulie 2018