HOTĂRÎRE de GUVERN Nr. 646 din 10.07.2018

27 iulie 2018 342

p. 11, ce se are în vedere prin ”locul său permanent de trai” - explicația termenului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Baciu
  • Jurisconsult

Buna ziua Dle Arcadie,
HG 646/2018 nu prevede definiția locului permanent de trai, la fel cum nu este prevăzut nici în nota informativă la respectiva hotărâre.
Prin urmare, pentru a veni cu un răspuns este oportun a face referire la dreptul comun (Codul civil).
Art. 30 CC prevede urmatoarele:
(1) Domiciliul persoanei fizice este... mai detaliat locul unde aceasta îşi are locuinţa statornică sau principală. Se consideră că persoana îşi păstrează domiciliul atîta timp cît nu şi-a stabilit un altul.
(2) Reşedinţa persoanei fizice este locul unde îşi are locuinţa temporară sau secundară.
(3) Persoana al cărei domiciliu nu poate fi stabilit cu certitudine se consideră domiciliată la locul reşedinţei sale.
(4) În lipsă de reşedinţă, persoana este considerată că domiciliază la locul unde se găseşte, iar dacă acesta nu se cunoaşte, la locul ultimului domiciliu.

Astfel, reieșind din scopul HG, prin „loc permanent de trai” se poate înțelege - domiciliul persoanei, care se determină prin prisma reglementărilor menționate mai sus.

Pentru mai multe detalii, urmează să vă adresați comisiilor de profil care vor examina actele.

Succes.

28 iulie 2018