Hramul Chisinaului (duminica, 14 octombrie) se calculeaza la concediu anual?

26 septembrie 2018 126

Angajatul solicita concediu de odihna anual incepand cu 01.10.2018. Cum vom acorda acele 28 de zile de concediu? Pana la data de 28 octombrie inclusiv sau pana la 29 octombrie inclusiv? 14 octombrie e Hramul orasului, se va numara aceasta zi la concediu sau nu? Mulumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, articolul 113 alin. (1) din Codul Muncii prevede ca, Tuturor salariaţilor li se acordă anual un concediu de odihnă plătit, cu o durată minimă de 28 de zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare.
Respectiv zilele nelucratoare nu se includ in concediu, iar in cazul dvs, durata o sa... mai detaliat fie pina la data de 29.10.2018

26 septembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

29.10.2018 inclusiv.

2 octombrie 2018