Huliganism contraventional pentru ca am descoperit ecusonul asistentului medical la policlinica?

1 martie 2017 147

La policlinica din Drochia, aflindu-ma cu sotia si copilul, am avut un incident cu un asistent medical, in urma caruia m-am ales cu un dosar contraventional pe art. 354 (huliganism nu prea grav) si o amenda de 10 unitati (marime minima), cu care, totuşi, nu sunt absolut deacord. La comisariat mi s-a lamurit ca sunt vinovat din cauza ca am tras de şiretul de la ecusonul doamnei, care cu mare efort il ascundea dupa halat. Cum ar fi corect sa procedez?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Amenda contraventionala a fost aplicata de politie in marime minima, fapt care ar putea insemna ca situatia a fost, cel putin, "la limita legii". Cel mai bine ar fi sa cautati dreptate cu ajutorul unui avocat. Daca nu sunteti de acord cu amenda, trebuie sa o contestati in instanta de... mai detaliat judecata. In procesul-verbal trebuie sa scrie in cat timp si unde se contesta. Argumentele de atac e bine sa le formulati impreuna cu un specialist (avocat sau avocat-stagiar). Odata ce erati cu copilul la policlinica, e posibil ca va aflati in stare de stres, iar faptul ca ati tras de ecuson un asistent medical ar putea insemna o reactie de stres la faptul ca asistentul medical nu isi indeplinea atributiile de serviciu. Pe acest portal, in discutie publica, nu se poate de discutat toate asemenea detalii. Cel mai bine ar fi sa contactati un aparator, care sa va ajute sa va lamuriti cu circumstantele concrete ale acestui incident si sa formulati juridic corect dezacordul cu amenda. Succese.
p.s. Vreti sa aflati mai multe despre procedura contravetionala - rasfoiti Codul contraventional - http://lex.justice.md/md/330333/

3 martie 2017